Wybór konta bankowego – na co zwrócić uwagę

Wybór konta bankowego - na co zwrócić uwagę

Otwieranie konta bankowego to częsta czynność — szczególnie że możemy otworzyć je np. w ciągu kilkunastu minut w placówce bankowej czy nawet w internecie siedząc na kanapie i pijąc kawę. Wiele osób z tego powodu otwiera nowe konto bankowe bez przemyślenia całej sytuacji. Na podstawie zachęt doradcy czy promocji, którą zobaczyło w tv podejmuje decyzję.

Otwieranie rachunku bankowego powinno być jednak przemyślane. Powinniśmy przed podjęciem takiej decyzji zwrócić uwagę na kilka elementów, które są kluczowe. Dzięki temu otworzymy korzystne i komfortowe w użytkowaniu konto, z którego będziemy korzystali długo i bezproblemowo.

Wszystkie warte sprawdzenia kwestie znajdziecie poniżej.

Darmowe czy płatne konto bankowe?

Pierwszy elementem, na który powinniśmy zwracać uwagę, otwierając nowe konto bankowe, są opłaty i koszty prowadzenia. Obecnie standardem jest darmowe konto bankowe z podstawowymi funkcjami, które możemy otworzyć w wielu różnych bankach. Niektóre marki oferują jednak w dalszym ciągu konta, za których prowadzenie będziemy musieli zapłacić np. opłatę miesięczną.

Warto również rozważyć otwarcie konta, jeśli darmowość kotna jest warunkowa — tzn. musimy zapewnić miesięczny wpływ na rachunek lub wykonać daną ilość operacji kartą debetową wydaną do rachunku. Jeśli miesięcznie dokonujemy takich płatności czy posiadamy odpowiednie wpływy, może być to dla nas korzystna opcja.

Rozwiązanie takie nie jest jednak polecane dla osób, które nie chcą pamiętać o terminach czy wykonywaniu konkretnych czynności lub nie korzystają z konta w sposób regularny. Atrakcyjne oferty kont bankowych możemy znaleźć np. w porównywarkach kont bankowych, gdzie znajduje się spis wszystkich aktualnych promocji i ofert banków dotyczących kont.

Przelewy i płatności BLIK na koncie bankowym

Kolejnym ważnym elementem są przelewy bankowe oraz płatności np. BLIK czy płatności NFC w telefonie. Elementy te wykonujemy bardzo często, a wiele osób chce mieć dostęp do najnowszych technologii. Przed założeniem konta bankowego warto sprawdzić, czy dany bank oferuje darmowe przelewy. W bankowości elektronicznej jest to bardzo ważne. Warto również sprawdzić czy konto bankowe posiada darmowe przelewy ekspresowe.

Jeśli zamierzamy płacić telefonem, warto sprawdzić ofertę banku oraz aplikację mobilną i to czy umożliwia ona ustawienie takich płatności. Obecnie wszystkie największe banki umożliwiają płatności mobilne np. BLIK, co będzie dla nas bardzo komfortowe.

Miejsca akceptowania takich płatności zwiększają się w szybkim tempie a kodem czy wirtualną kartą poprzez telefon możemy płacić już np. rachunki w internecie, czy robiąc zakupy w e-sklepach. Rozwiązanie takie jest bardzo komfortowe, dlatego warto upewnić się, czy nasz przyszły bank oferuje takie opcje.

Kantor i kurs wymiany walut

Dość ważnym elementem, o którym zazwyczaj przypominamy sobie w przeddzień wyjazdu zagranicznego, jest wymiana walut w banku, kantor i rachunek w innej walucie.

Otwierając konto bankowe, powinniśmy zatem sprawdzić, czy możemy np. stworzyć prosto w bankowości internetowej rachunek w euro – dolarach, czy bank posiada kantor wymiany walut 24h i jakie są tam kursy (spread powinien wynosić ok. kilku groszy, w przeciwnym razie kurs jest niekorzystny) oraz czy możemy wydawać obce waluty naszą podstawowa karta debetową. To szczególnie ważne, jeśli często podróżujemy za granicę.

Usługi dodatkowe konta bankowego— karta, limit a może ubezpieczenie?

Banki bardzo często oferują nam usługi dodatkowe, na których również zarabiają i często nie są to małe sumy. Usługi dodatkowe, jakie oferują banki, są również przydatne dla nas – z punktu widzenia klienta. Niektóre marki proponują bardzo korzystne konta bankowe, zarabiając następnie na drogich dodatkowych produktach bankowych. Dla klientów jest to bardzo ważna kwestia, gdyż wiele osób korzysta z dodatkowych usług. Jest to poręczne i szybkie rozwiązanie.

Na co zatem zwrócić uwagę? Z pewnością pierwszą usługą dodatkową są karty kredytowe. Spora część osób używa ich do codziennych płatności. Warto przed otwarciem konta upewnić się, że nie poniesiemy dużych opłat za wydanie karty oraz np. opłaty rocznej.

Kolejnym dodatkowym rozwiązaniem oferowanym przez banki są debety i limity w koncie. Działają one podobnie jak karta, tyle że dają możliwość zadłużania się na minus w saldzie naszego głównego konta. Warto zwrócić uwagę czy również nie poniesiemy dużych kosztów otwarcia i utrzymania tego debetu, który jest często przez nas wykorzystywany.

Do mniej popularnych usług mogą należeć ubezpieczenia, które możemy kupić np. w bankowości elektronicznej czy w aplikacji mobilnej. Warto zorientować się, czy w naszym przyszłym banku istnieje taka możliwość. Gdy będziemy planowali wyjazd wakacyjny lub zagraniczny, dzięki temu będziemy mogli jednym kliknięciem wykupić polisę bez wychodzenia z domu.

Przydatnym rozwiązaniem jest też możliwości doładowania telefonu. Dzięki temu nie będziemy musieli kupować fizycznie doładowania w sklepie czy czekać w kolejkach do kasy. Usługi dodatkowe to bardzo wygodne i komfortowe rozwiązania. Na pierwszy rzut oka nie mają one większego wpływu na samo konto bankowe. Warto jednak wybrać bank, który je oferuje i oferuje je w dobrej cenie czy szerokiej ofercie.

Jeśli mamy kilka banków spełniających nasze główne wymagania warto wybrać zatem bank z przydatnymi dla nas usługami dodatkowymi.

Bankowość mobilna i elektroniczna na koncie bankowym

Niepozornym elementem, na który nie zwraca uwagi większość osób, jest bankowość elektroniczna i mobilna. Jest to jednak duży błąd, gdyż w obecnej dobie cyfryzacji i internetu bardzo często będziemy sprawdzali przychodzące przelewy, stan konta, płacić telefonem, BLIK-iem czy wysyłać przelewy internetowe.

Dobrym pomysłem jest zatem przed otwarciem konta sprawdzenie dema serwisu internetowego oraz aplikacji bankowej. Serwis Internetowy możemy sprawdzić na stronie banku w zakładce “DEMO” gdzie będziemy mogli przekonać się, czy bankowość jest prosta, czytelna i zawiera wszystkie przydatne opcje. Serwis ten będzie kopią realnego serwisu, gdzie będziemy mogli sprawdzić, jak on działa w praktyce. Podgląd aplikacji mobilnej znajdziemy bezpośrednio w sklepie Google lub Apple.

Ranking kont bankowych znajdziecie tutaj: konta bankowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Zawartość chroniona prawami autorskimi