Kredyt konsolidacyjny – jak działa i co możemy skonsolidować

Kredyt konsolidacyjny - jak działa i co możemy skonsolidować

Kredyty konsolidacyjne są coraz częściej oferowane klientom przez banki i mają za zadanie połączyć wiele zobowiązań w jedno z mniejszą miesięczną ratą. Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie, które jest bardzo korzystne pod wieloma względami i może być dla nas bardzo pomocne. Oferta banków pod tym względem również jest coraz korzystniejsza, a duża konkurencja sprawia, że możemy łatwo połączyć kilka niewygodnych i dużych rat w jedną niższą.

Czym zatem są kredyty konsolidacyjne? Jak działają? Czy trzeba spełniać dodatkowe wymagania, aby je otrzymać, Kiedy i dlaczego warto je wziąć? Wszystkie odpowiedzi, przydatne wskazówki i porady prezentujemy poniżej.

Kredyty konsolidacyjne — czym są?

Kredyty konsolidacyjne to kredyty udzielane przez banki. Ich zadaniem jest połączenie kilku innych zobowiązań w jedno, które będzie trwało dłużej, ale będzie miało niższe raty. Kredyty konsolidacyjne są zwykłymi kredytami więc aby je otrzymać, również należy złożyć wniosek kredytowy, posiadać zdolność kredytową oraz nie być zadłużonymi. Na rynku wszystkie banki oferują kredyty konsolidacyjne, gdyż jest to jeden z najpopularniejszych typów kredytów. Są one udzielane tylko przez banki na podstawie prawa bankowego, które podlegają nadzorowi finansowemu i muszą przestrzegać konkretnych przepisów.

Kredyty gotówkowe

Kredyty takie możemy wziąć zarówno w oddziale banku, jak i przez internet np. w bankowości internetowej czy mobilnej. W myśl kredytów konsolidacyjnych — nowym kredytem spłacamy wszystkie pozostałe zobowiązania, a nowy kredyt spłacamy tylko w jednym banku w ratach. Kredyty konsolidacyjne są również oprocentowane jak innego typu kredyty np. gotówkowe.

Aby otrzymać kredyt konsolidacyjny, należy posiadać zdolność kredytową, gdyż jest to typowy kredyt. Jeśli chcemy więc połączyć kilka zobowiązań w jedno, musimy być zatrudnieni, posiadać dochody, być w dobrej kondycji finansowej oraz nie być zadłużonymi. Ostateczne wymagania jednak zależą indywidualnie od danego banku, dlatego w jednym banku możemy otrzymać taki kredyt a w innym już nie.

Co możemy skonsolidować?

Wiele osób zastanawia się, co możemy skonsolidować, biorąc kredyty konsolidacyjne. Choć banki mogą pozwolić na konsolidowanie różnych produktów finansowych indywidualnie, to przeważnie są one podobne. Należeć do nich będą:

  • inne kredyty,
  • pożyczki w prywatnych firmach pożyczkowych,
  • karty kredytowe,
  • linie kredytowe,
  • limity w koncie i debety,
  • kredyty samochodowe,
  • kredyty na sprzęt agd/rtv czy chwilówki.

Produktów finansowych, które możemy połączyć w jeden nowy kredyt, jest wiele, dlatego daje to komfortową sytuację i przeważnie pozwala pozbyć się wszystkich zobowiązań podczas brania nowego kredyt konsolidacyjnego.

Jak działają kredyty konsolidacyjne w praktyce?

Kredyty konsolidacyjne w praktyce działają bardzo podobnie do tych gotówkowych, czyli prosto i komfortowo. Posiadają podobne wymogi, jakie należy spełnić, taki sam proces przyznawania, czas oczekiwania na decyzje czy sposób spłaty. Jedyną różnicą jest cel pieniędzy z nowego kredytu. Przy kredytach konsolidacyjnych środki są przeznaczone na spłatę starych zobowiązań. Aby otrzymać taki kredyt, też musimy złożyć wniosek, udać się od banku, a następnie terminowo spłacać miesięczne raty kredytu.

Elementy, na które warto zwrócić uwagę przy kredycie konsolidacyjnym

Biorąc kredyty konsolidacyjne, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Pierwszym z nich jest RRSO, czyli typowy czynnik jak przy każdym innym kredycie. Jest to roczny koszt kredytu i im jest niższy, tym bardziej atrakcyjna finansowo jest oferta dla nas.

Warto również sprawdzić ilość rat i długość kredytu, gdyż często jest ona kilkuletnia. Dobrym posunięciem będzie też wyszukanie ofert promocyjnych kredytów konsolidacyjnych, dzięki czemu będziemy mogli liczyć np. na niższe oprocentowanie. Przed złożeniem wniosku powinniśmy też dowiedzieć się, czy dany bank umożliwia konsolidację zobowiązań w prywatnych firmach pożyczkowych, gdyż nie wszystkie mogą chcieć skonsolidować takie zobowiązania.

Bez wątpienia warto też skorzystać z porównywarki kredytów konsolidacyjnych. Dzięki takiemu narzędziu możemy bez wychodzenia z domu porównać oferty kredytów konsolidacyjnych i wybrać najbardziej dopasowaną do naszych potrzeb.

Czy trzeba spełniać dodatkowe wymagania?

Bardzo często pojawiającym się pytaniem, które pada przy okazji kredytów konsolidacyjnych, jest to czy trzeba spełnić dodatkowe wymagania. Odpowiedź na to pytanie jest negatywna i nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych wymagań ponad te standardowe, aby otrzymać kredyt konsolidacyjny.

Kredyty gotówkowe

Również musimy być pełnoletni, posiadać dowód tożsamości oraz nie być zadłużonymi. Musimy posiadać też zdolność kredytową pozwalającą spłacić zobowiązanie. Obawa taka wynika przeważnie z tego, iż połączenie kilku zobowiązań np. karty kredytowej, kredytu i pożyczki w jedną ratę wymagać będzie od nas większych zarobków i większej zdolności kredytowej. Tak sytuację udaje się jednak często obejść, wydłużając czas i długość kredytu konsolidacyjnego. Wtedy rata miesięczna nie jest tak wysoka i jest przyznawana nam przez bank.

Porada: Aby zwiększyć swoją zdolność kredytową — czyli zestawienie sytuacji finansowej z wysokością nowej raty warto wybierać w nowym kredycie raty stałe, a nie mające, zrezygnować z kart kredytowych i limitów w koncie przed złożeniem wniosku, czy spłacić końcówki pożyczek i zobowiązań, które damy radę uregulować.

Kiedy i dlaczego warto brać kredyty konsolidacyjne?

Kredyty konsolidacyjne są korzystne z kilku względów. Pierwszym z nich jest możliwość połączenia kilku rat w jedną i uporządkowanie naszych spraw finansowych. Zamiast pamiętać o kilku ratach i spłacać je pojedynczo możemy płacić jedną ratę miesięcznie w jednym banku. Łącząc kilka rat w jedną niższą, możemy też wyjść z problemów finansowych i nie dopuścić do zadłużenia, gdy stare raty są zbyt wysokie.

Konsolidacja to wbrew pozorom dobry sposób na zwiększenie swojej zdolności kredytowej, jeśli planujemy wziąć np. kredyt mieszkaniowy czy samochodowy na dużą sumę. Mając jedną małą ratę, niż kilka dużych — znacznie pewniej otrzymamy duży kredyt. Taki rodzaj kredytu nie wymaga od nas dodatkowych działań, jest udzielany przez wiarygodne banki i również można otrzymać go “od ręki”.

Kredyty konsolidacyjne warto brać, jeśli tracimy płynność finansową. Z pewnością będzie to sytuacja, w której nie dajemy rady spłacać kilku zobowiązań. Zmniejszenie raty kosztem wydłużenia spłaty kredytu z pewnością uratuje nas przed zadłużeniem i dodatkowymi — często większymi odsetkami niż te konsolidacyjne.

Najlepsze oferty kredytów konsolidacyjnych znajdziecie tutaj: kredyt konsolidacyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Zawartość chroniona prawami autorskimi