Kredyt gotówkowy – co warto wiedzieć przed wzięciem kredytu

Kredyt gotówkowy - co warto wiedzieć przed wzięciem kredytu

Kredyty gotówkowe to jeden z najpopularniejszych rodzajów kredytów, które są brane przez klientów w bankach. Po złożeniu wniosku kredytowego i jego akceptacji otrzymujemy gotówkę, którą możemy przeznaczyć na dowolny cel. Kredyty takie są uniwersalne, pomocne i możemy wziąć je w każdym banku. Poniżej prezentujemy czym są kredyty gotówkowe, jakie wymagania należy spełnić, aby je otrzymać, jak przebiega proces ich przyznawania, na co warto zwrócić uwagę i jak wybrać odpowiedni bank.

Kredyty gotówkowe — czym są?

Kredyty gotówkowe to kredyty udzielane przez banki na podstawie prawa bankowego. Dzięki nim możemy otrzymać gotówkę “do ręki” i wydać ją na dowolny cel. Kredyty takie są najpopularniejszą formą kredytów. Obecnie na rynku wszystkie banki mają je w swojej ofercie jako podstawowe produkty bankowe. Możemy wziąć kredyty zatem w dowolnym banku — zarówno osobiście w oddziale, jak i składając wniosek kredytowy elektroniczne. Każdy bank oferuje nieco inne warunki kredytu takie jak jego wysokość czy oprocentowanie oraz stawia inne wymogi, aby go otrzymać. Kredyty gotówkowe mogą być udzielane tylko przez banki.

Aby je otrzymać, należy złożyć wniosek i spełnić wszystkie wymagania banku. Czas przyznawania kredytu waha się od kilkudziesięciu minut do 1-2 dni roboczych w zależności od danego banku i jego procedur. Każdy bank jest zobowiązany do zbadania zdolności kredytowej klienta, który wnioskuje o taki kredyt.

Kredyty gotówkowe

Jak przebiega proces ich przyznawania kredytów gotówkowych?

Proces przyznawania kredytu gotówkowego jest dosyć prosty. Pierwszym krokiem jest zjawienie się w banku u doradcy. Następnie razem wypełniamy wniosek kredytowy, w którym podajemy nasze dane osobowe, dane dotyczące zatrudnienia, informacje o naszej sytuacji prywatnej takie jak wykształcenie, zawód, własność mieszkania itp. oraz wybieramy wysokość kredytu i ilość rat. Po wysłaniu wniosku, którego wypełnienie zajmuje najczęściej kilkanaście minut, otrzymujemy tego samego dnia lub następnego decyzję o przyznaniu kredytu. Jeśli jest pozytywna, możemy od razu też wypłacić pieniądze.

Internetowa wersja wnioskowania jest dosyć podobna do tej stacjonarnej. Aby otrzymać kredyt gotówkowy, należy zalogować się do bankowości elektronicznej lub bezpośrednio wypełnić wniosek kredytowy na stronie www. Następnie wypełniamy w nim wszystkie nasze dane odnośnie sytuacji zawodowej, finansowej czy dane osobowe oraz wysokość i długość kredytu. Po wysłaniu wniosku otrzymujemy w ciągu najczęściej kilku godzin odpowiedź e-mailem i pieniądze na konto.

Myśląc o kredycie gotówkowym warto jest skorzystać z porównywarki kredytów gotówkowych. Dzięki takiej porównywarce kredytów mamy wszystkie warunki „podane na tacy” Możemy porównać różne warunki przyznania takiego kredytu i wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Wymagania i zdolność kredytowa

Aby otrzymać kredyt gotówkowy w banku, należy posiadać zdolność kredytową, być w dobrej kondycji finansowej oraz spełniać podstawowe warunki. Do formalnych wymogów należy ukończone 18 lat, obywatelstwo polskie czy posiadanie dowodu tożsamości. Musimy też zarabiać odpowiednio dużo i spełnić wymogi banku, aby być w stanie spłacać miesięczne raty.

To właśnie zdolność kredytowa określa, czy bank może przyznać nam kredyt o żądanej wysokości i czy będziemy mieli środki na terminowe regulowanie rat. Aby otrzymać kredyt bankowy, nie powinniśmy też posiadać długów lub być wpisani do baz dłużników takich jak BIK, BIG czy KRD. Jeśli zatem posiadamy stałą pracę, mamy odpowiednie wynagrodzenie i nie mamy zadłużenia, otrzymamy kredyt bankowy.

Porada: Różne banki stawiają przed klientami różne wymagania. Oznacza to, że jeśli nie otrzymaliśmy kredytu gotówkowego w jednym z nich, to nie otrzymamy go również np. w konkurencyjnym banku. Niektóre banki obniżają wymagania czy mniej rygorystycznie podchodzą do naszych zadłużeń. To od samego banku i analityka zależy czy kredyt gotówkowy zostanie nam przyznany. Warto więc w razie odmowy spróbować również złożyć wniosek w innym banku.

Kredyty gotówkowe – RRSO, koszty i oprocentowanie

Jednym z najważniejszych elementów kredytów gotówkowych jest RRSO oraz jego koszty. Parametrem, na którym powinniśmy się skupić, jest właśnie skrót RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Mówi ona nam o tym, ile rzeczywiście więcej zapłacimy za taki kredyt i ile więcej będziemy musieli oddać.

Skupianie się na samej prowizji, oprocentowaniu czy koszcie udzielenia może być mylące, gdyż jeden parametr może wynosić np. 0%, ale drugi już np. 25%. RRSO obrazuje prosto i rzetelnie jaki jest prawdziwy i całościowy koszt kredytu. Im jest niższe, tym lepiej dla nas.

Dlaczego warto brać kredyty gotówkowe w bankach?

Kredyty gotówkowe, które są oferowane w bankach, mają swoje zalety i korzyści. Pierwszą z nich jest renoma banku. Biorąc taki kredyt właśnie w nim mamy pewność, że marka, z którą wiążemy się umową — jest transparentna, podlega nadzorowi finansowemu i minimalizujemy w ten sposób ryzyko nieprzewidziany problemów.

Kredyty gotówkowe

Obecnie — szczególnie korzystając z promocji, możemy liczyć na podobne dobre warunki finansowe jak u tanich prywatnych pożyczkodawców, a w razie wątpliwości banki mają wiele oddziałów naziemnych, w których doradcy z chęcią nam pomogą. Banki prezentują też wysoki poziom ochrony naszych danych osobowych oraz umożliwiają wzięcie kredytów gotówkowych nawet osobom zarabiającym pensję minimalną czy wręcz studentom.

Jak wybrać odpowiedni bank?

Jeśli zdecydujemy się już na wzięcie kredytu gotówkowego, warto wybrać również odpowiedni bank. Na rynku istnieje wiele banków, które oferują kredyty gotówkowe w różnych wariantach i opcjach. Elementy, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę to z pewnością warunki finansowe takie jak RRSO czy oprocentowanie. Im są one niższe, tym atrakcyjniejsza oferta finansowa banku.

Dobrym pomysłem będzie wybieranie kredytów gotówkowych w banku, w którym mamy już konto, gdyż posiadamy w nim historie wpływów. Sam fakt posiadania konta również możemy zwiększyć nasze szanse na kredyt. Dobrym pomysłem może być też wybieranie dużych i znanych marek banków, gdyż oferują oni zazwyczaj najlepsze warunki.

Warto również sprawdzić oferty promocyjne banków. Wiele marek oferuje często promocje kredytów gotówkowych. Może przekładać się to niższe oprocentowanie, niższe wymagania, bonusową ratę kredytu czy atrakcyjniejsze warunki np. w postaci premii gotówkowej. Bardzo często promocyjne oferty kredytowe dostępne są jedynie w bankowości elektronicznej lub na specjalnych stronach banku. Są one ograniczone czasowo, czyli trwają jedyne od 1 do 31 dnia miesiąca.

Najlepsze oferty kredytów gotówkowych znajdziesz tutaj: kredyty gotówkowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Zawartość chroniona prawami autorskimi