Karta kredytowa – jak działa i jak wybrać najkorzystniejszą ofertę

Karta kredytowa - jak działa i jak wybrać najkorzystniejszą ofertę

Karta kredytowa to karta wraz z limitem kredytowym przyznawana klientowi banku. Jest ona ciekawą alternatywą dla typowego kredytu gotówkowego i umożliwia elastyczne korzystanie z sumy, jaką otrzymamy wraz z kartą. Bardzo często karta kredytowa jest polecana nam klientom przez doradców bankowych, oferowana w reklamach czy ofertach specjalnych wysyłanych np. pocztą, czy e-mailem przez bank.

W tym artykule opisujemy czym tak właściwie jest karta kredytowa, jak ona dokładnie działa, jakie ma wady i zalety oraz odpowiadamy na pytanie, czy i kiedy dać się namówić bankowi na wyrobienie takiej karty.

Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa to popularna karta płatnicza wraz z limitem. Jest ona przyznawana jako kredyt bankowy. Posiadacz karty kredytowej może nią zaciągać kredyt w banku, pałac nią za zakupy czy wypłacić pieniądze w bankomacie. Karta taka umożliwia zatem dostęp do elastycznego kredytu bankowego na konkretną sumę oraz jego spłacenie w dowolnym momencie.

Kredyty gotówkowe

Wszystkie banki oferują takie karty kredytowe. Są one polecane nam szczególnie, wtedy gdy otrzymujemy regularne wpływy na konto lub zarabiamy duże sumy. Aby otrzymać taką kartę, musimy złożyć wniosek o kredyt w banku. Powinniśmy podać tzw. zdolność kredytową i nie mieć opóźnień w spłacie innych zobowiązań. Środki z karty kredytowej możemy przeznaczyć na dowolny cel oraz spłacać według uznania.

Karty kredytowe jako produkty bankowe mogą być zarówno darmowe, jak i płatne. To od obecnej oferty banku, promocji czy polityki zależy, czy za kartę będziemy musieli zapłacić np. opłatę roczną, czy też nie.

Jak funkcjonuje karta kredytowa?

Funkcjonowanie karty kredytowej jest nieco złożone, choć bardzo szybko możemy opanować całą procedurę. Gdy złożymy już wniosek i otrzymamy taką kartę kredytową, możemy rozpocząć korzystanie z niej. Jeśli wypłacimy pieniądze w bankomacie lub zapłacimy kartą za zakupy w sklepie czy internecie rozpoczniemy tzw. okres bezodsetkowy. Wynosi on przeważnie ok. 58 dni.

Składa się na niego okres rozliczeniowy 30-dniowy oraz ok. 28 dni na spłacenie zaciągniętego długu w okresie rozliczeniowym. Gdy wykorzystamy np. 1000 zł z limitu i w ciągu 58 dni spłacimy zobowiązanie, nie zapłacimy nic ponadto, ile rzeczywiście pożyczyliśmy.

Gdy zdecydujemy się pożyczyć od banku daną sumę na nieco dłuższy okres czasu np. na 6 miesięcy, będziemy musieli miesięcznie spłacać oprocentowanie od wykorzystanej sumy – 10% w skali roku. Oprocentowanie to będzie naliczane co miesiąc, a my będziemy musieli wpłacać na kartę tzw. kwotę minimalną, czyli najczęściej ok. kilkudziesięciu złotych. Po kilku miesiącach będziemy mogli spłacić całą główną sumę, a sytuacja “wyzeruje się” i będziemy z karty mogli korzystać od nowa.

Okres bezodsetkowy karty kredytowej może trwać również nieco krócej np. 40 – 50 dni. Dzieje się tak za sprawą okresu rozliczeniowego. Jeśli wypłacimy pieniądze pod jego koniec np. 25 go maja (licząc okres od 1 do 31 maja), to już za 5 dni – 1 czerwca rozpocznie się 28-dniowy okres na spłatę zadłużenia. Warto o tym pamiętać i poprosić doradcę bankowego o dokładne określenie dat.

Wady i zalety kart kredytowej

Kiedy wybieramy kartę kredytową w banku mamy wiele wątpliwości. Sama karta kredytowa również ma kilka plusów i minusów, które należy wziąć pod uwagę, dokonując takiego wyboru.

Plusem karty kredytowej z pewnością będzie możliwość pozyskania darmowych funduszy na blisko 2 miesiące i skorzystanie z okresu bezodsetkowego. Korzystna jest również forma kredytu, który możemy brać i spłacać w dowolnej chwili. Nie musimy również każdorazowo składać wniosku o kredyt, obsługując samodzielnie kartę.

Pozyskanie karty kredytowej nie jest również trudne czy drogie. Kartą kredytową możemy płacić za co chcemy, gdyż kara taka umożliwia blokowanie limitu na koncie i jest gwarancją statusu.

Kredyty gotówkowe

Minusami karty kredytowej jest obniżenie zdolności kredytowej, gdyż jest ona traktowana jako otwarty i niespłacony kredyt bankowy. Karta kredytowa nie jest polecana osobom, które nie lubią pilnować terminów spłaty, gdyż może to narazić finanse takich osób na dodatkowe opłaty czy kary.

Jeżeli wybieramy kartę kredytową z pewnością nie powinniśmy podejmować decyzji o jej wyrobieniu podczas tej samej wizyty w banku. Powinniśmy wysłuchać oferty i poprosić o jej pisemną wersję np. ulotkę. Możemy wtedy zabrać ją do domu i spokojnie zastanowić się, czy rzeczywiście oferta banku jest korzystna. Powinniśmy również wtedy zadecydować czy karta taka jest nam niezbędna lub będzie przydatna. Wyrabianie jej “na zapas” nie jest dobrym posunięciem, gdyż obniża naszą zdolność kredytową i będzie kusiła do wydania pieniędzy z niej “na kredyt” na który może nie być nas stać.

Z karty kredytowej warto korzystać, jeśli podróżujemy po świecie lub używać będziemy ją w celach biznesowych. W niektórych sytuacjach np. przy płatności za hotel będziemy mogli zapłacić jedynie taką kartą. Z “kredytówki” możemy również skorzystać, gdy często bierzemy kredyty i pożyczki, gdyż będzie ona elastycznym kredytem dostępnym od ręki. Krata taka będzie również korzystna, gdy będziemy chcieli pozyskać nieoprocentowane środki na prowadzenie firmy czy na bieżące wydatki.

Jak wybrać odpowiednią kartę kredytową?

Wybierając odpowiednią kartę kredytową, warto sprawdzić w pierwszym kroku promocje, które oferują banki. Przeważnie jest ich wiele na rynku. Jeśli uda nam się znaleźć darmową kartę kredytową, za której użytkowanie nic nie zapłacimy, będzie to dobrym rozwiązaniem. Warto również wybierać duże banki, gdyż przeważnie stosują one najbardziej rzetelne i uczciwe praktyki.

W tym celu warto odwiedzić np. porównywarkę kart kredytowych czy serwisy finansowe. Znajdziemy wiele ofert i porównania różnych kart. Wybierając taką kartę, możemy również zwrócić uwagę na czas jej wyrobienia czy możliwość odbioru w placówce banku. Jeśli oferty banków są porównywalne, warto również wybierać karty w naszym banku, gdzie posiadamy podstawowe konto bankowe. Pomoże to zachować pewien porządek i będziemy mogli załatwić wszystkie sprawy bankowe podczas jednej wizyty w oddziale.

Przy wyborze karty kredytowej warto skorzystać z porównywarki kart kredytowych. Jest to wygodne rozwiązanie dzięki któremu możemy porównać kilkadziesiąt ofert kart kredytowych i wybrać tą najlepszą, dopasowaną do naszych potrzeb.

Ranking kart kredytowych znajdziecie tutaj: karty krredytowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Zawartość chroniona prawami autorskimi