Jak zbudować pozytywną historię kredytową, która wpływa na naszą zdolność kredytową?

Jak zbudować pozytywną historię kredytową

Budowanie pozytywnej historii kredytowej to jeden z najlepszych sposobów na podniesienie zdolności kredytowej i otrzymanie kredytu w banku. Zbudowanie takiej historii jest jednak nieco czasochłonne oraz wymaga pomyślnego planu. Poprzez to wiele osób nie bierze tego elementu pod uwagę, gdy chce zwiększyć swoją zdolność kredytową, choć działając tak możemy osiągnąć wiele korzyści.

W tym tekście przedstawiamy odpowiedzi na pytania, dlaczego warto budować pozytywną historię kredytową przed zawnioskowaniem o kredyt oraz jak to zrobić skutecznie i efektywnie.

Dlaczego warto zbudować pozytywną historię kredytową?

Budowanie historii kredytowej to bardzo ważna kwestia. Jest to informacja w Biurze Informacji Kredytowej o naszej historii zobowiązań — zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Banki, które chcą udzielić nam w przyszłości kredytu, sprawdzają nas przy wnioskowaniu o kredyt w takiej bazie i głównie na tej podstawie udzielają nam odpowiedzi — pozytywnej lub odmownej.

Kredyty gotówkowe

Pozytywna historia kredytowa podnosi nasz scoring, czyli ocenę punktową w BIKu. Jest ocena od 0 do 100 która im wyższa, tym bardziej pomoże w uzyskaniu pozytywnej decyzji. Długa lista poprawnie i rzetelnie spłaconych zobowiązań jest dla banku mocnym sygnałem naszej wiarygodności.

Dzięki pozytywnej historii kredytowej będziemy mogli zatem w ogóle otrzymać dany kredyt lub otrzymać wyższą jego sumę — nawet jeśli się o nią nie ubiegamy. Pozytywna historia kredytowa wpływa na ocenę nas przez bank i może spowodować także propozycję lepszych produktów finansowych. Będą to np. kredyt na atrakcyjnych warunkach np. z niższym oprocentowaniem.

Banki są dużo skłonniejsze oferować lepsze produkty kredytowe osobom sprawdzonym, które mają długą pozytywną historię kredytową.

Spłacanie obecnych zobowiązań terminowo

Pierwszym sposobem na tworzenie pozytywnej historii kredytowej jest spłacanie terminowe obecnych zobowiązań. Z pewnością zacząć budowanie takich historii powinniśmy właśnie od dopilnowania, aby nie przeterminować żadnych płatności. Choć nie jest to spektakularne i raczej monotonne zadanie jest bardzo ważne.

Negatywne wpisy w BIK o opóźnieniach z pewnością są najgorszą rzeczą dla osoby ubiegającej się o nowy kredyt. Warto zatem złożyć zlecenie stałe, aby nie zapomnieć o ratach czy spłacić na przód kilka rat, aby wytworzyć nadwyżkę. W razie problemów finansowych będziemy mieli czas na zareagowanie i nie przeterminujemy danego kredytu.

Kupowanie na raty

Jednym z najlepszych sposobów tworzenia pozytywnej historii kredytowej jest kupowanie na raty. Choć nie jest to jeden z najtańszych sposobów i przeważnie będziemy musieli zapłacić oprocentowanie, warto wykorzystać tę okazję do zbudowania pozytywnej historii kredytowej. Jest to również jeden z najłatwiejszych sposobów, aby świadomie ją podnieść np. wcześniej, gdy będziemy wiedzieli, że za jakiś czas złożymy wniosek o kredyt. Aby wykorzystać ten sposób, należy udać się do sklepów i wziąć w nich kredyt. Doradcy sklepowi w trakcie naszej wizyty pomogą złożyć wniosek na daną rzecz, a wszystkie formalności załatwiamy od ręki.

Kupowanie na raty możemy zrealizować najczęściej w sklepach agd/rtv, sklepach meblowych czy elektronicznych. Dany sklep ma najczęściej podpisaną umowę o świadczenie takich usług z jednym lub dwoma bankami.

Sam proces jest prosty, a po uzyskaniu pozytywnej decyzji wydawany jest nam sprzęt. Same raty płacimy zaś zgodnie z przekazanym harmonogramem. Jeśli chcemy zbudować pozytywną historię kredytową, w taki sposób warto brać małe i krótkie kredyty sprzętowe. Teoretycznie mogą być to np. słuchawki czy akcesoria z kilkunasto złotowymi ratami.

Wzięcie ich kilku stopniowo zwiększając cenę przedmiotu i długość kredytowania, będziemy mieli dużą liczbę spłaconych kredytów i różnorodną historię kredytową w BIKu.

Kredyty gotówkowe

Porada: Jeśli zamierzamy właśnie w taki sposób tworzyć naszą historię kredytową, warto wyszukiwać raty 0%, dzięki którym nie zapłacimy oprocentowania, a jedynie będziemy spłacali nominalną wartość danej rzeczy. W takiej sytuacji należy również sprawdzić, czy możemy zrezygnować z ubezpieczenia, a kredyt nie posiada innych kosztów. Jeśli tak jest, warto przeliczyć czy nadal promocja taka będzie korzystniejsza od zwykłego kredytu w sklepie agd/rtv z oprocentowaniem.

Korzystanie z ofert banków

Kolejny sposób na zbudowanie pozytywnej historii kredytowej to korzystanie z ofert banków. Bardzo często oferują one nam kredyty, pożyczki i inne produktu jak limity na koncie. Nawet jeśli ich do końca nie potrzebujemy, warto ogólne skorzystać z nich i zamknąć je po pewnym czasie.

Pozytywny ślad po nich w historii kredytowej banku i BIKu z pewnością będą bardzo pomocne przy uzyskaniu kolejnego kredytu. Z opcji tej korzystać możemy, jeśli planujemy zakup pewnej rzeczy za gotówkę lub zrealizowanie pewnego projektu samodzielnie. Daną sumę przeznaczoną na to warto po prostu wpłacić do banku lub przechować a zrealizować dany projekt przy pomocy zaoferowanego limitu.

Należy jednak tak jak w przypadku kupowania na raty przeliczyć czy oprocentowanie i inne koszty nie będą zbyt wysokie. Czasami opłaca się je ponosić, o ile są w akceptowalnych dla nas granicach, aby w ten sposób wyrobić sobie pozytywną historię kredytową.

Posiadanie karty kredytowej

Ciekawym sposobem, który wykorzystać może wiele osób na zbudowanie pozytywnej historii kredytowej jest wyrobienie karty kredytowej. Wiele osób korzystając z kart debetowych, uznaje je za zagrożenie, choć nie jest tak w rzeczywistości. Korzystając rozsądnie z kart kredytowych, możemy komfortowo płacić przy ich pomocy podczas codziennych wydatków, a tym samym przy okazji tworzyć pozytywną historię kredytową.

Samo wyrobie i przyznanie nam karty będzie już sygnałem, że inny bank w przeszłości zaufał nam i sprawdził nas pod kątem finansowym, co często zachęci również inne banki do takiego kroku. Następnie wystarczy regularnie korzystać z takiej straty i spłacać zadłużenie w terminie.

Jeśli będziemy korzystali z okresu bezodsetkowego lub wpłacali regularnie kwoty minimalne, będziemy budowali swoją pozytywną historię kredytową. Z pewnością nie należy również przekraczać limitu na karcie kredytowej.

Kiedy zbudujemy już naszą pozytywną historię kredytową, a będziemy potrzebowali większej zdolności, możemy zamknąć kartę w każdej chwili, pozbywając się otwartego związania.

Najlepsze oferty kredytów gotówkowych znajdziecie tutajkredyty gotówkowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Zawartość chroniona prawami autorskimi